Election Results from KOTA Territory News Nov. 2012 - KOTA Territory News

Election Results from KOTA Territory News Nov. 2012

Posted:

U.S. House South Dakota
Precincts Reporting: 735 of 735 reporting
      Kristi Noem GOP (I)     207580     57%
      Matt Varilek DEM     153722     43%
 
South Dakota PUC - 4 year term
Precincts Reporting: 735 of 735 reporting
      Chris Nelson GOP (I)     226515     67%
      Nick Nemec DEM     111407     33%
 
South Dakota PUC - 6 year term
Precincts Reporting: 735 of 735 reporting
      Kristie Fiegen GOP (I)     187328     54%
      Matt McGovern LIB     140403     40%
      Russell Clarke DEM     19683     6%
 
Initiated Measure 15 Sales Tax Increase
Precincts Reporting: 735 of 735 reporting
      Yes     151450     43%
      No     198516     57%
 
Referred Law 16 Education reform act
Precincts Reporting: 735 of 735 reporting
      Yes     114544     33%
      No     234982     67%
 
Referred Law 14 Large Projects Fund
Precincts Reporting: 735 of 735 reporting
      Yes     139708     42%
      No     190060     58%
 
Constitutional Amendment M Corporate Restrictions
Precincts Reporting: 735 of 735 reporting
      Yes     96154     30%
      No     228645     70%
 
Constitutional Amendment N Legislative Travel
Precincts Reporting: 73 of 735 reporting
      Yes     46910     37%
      No     81015     63%
 
Constitutional Amendment O Cement Plant Trust Fund
Precincts Reporting: 735 of 735 reporting
      Yes     186904     57%
      No     142353     43%
 
Constitutional Amendment P Balanced Budget
Precincts Reporting: 735 of 735 reporting
      Yes     215583     65%
      No     118132     35%
 
State Representative District 27 - 2 elected
Precincts Reporting: 32 of 32 reporting
      Kevin Killer DEM (I)     3685     45%
      Elizabeth May GOP     2979     36%
      Kathleen Ann IND     1534     19%
 
State Representative District 32 - 2 elected
Precincts Reporting: 8 of 8 reporting
      Kristin Conzet GOP (I)     5004     36%
      Brian Gosch GOP (I)     4742     34%
      Jackie Swanson DEM     4075     29%
 
State Senator District 33
Precincts Reporting: 14 of 14 reporting
      Phil Jensen GOP (I)     5721     57%
      Matt McGrath IND     4244     43%
 
State Representative District 33 - 2 elected
Precincts Reporting: 14 of 14 reporting
      Jacqueline Sly GOP (I)     6308     43%
      Scott W Craig GOP     4905     34%
      Robin A Page DEM     3376     23%
 
State Representative District 34 - 2 elected
Precincts Reporting: 8 of 8 reporting
      David Lust GOP (I)     6355     35%
      Dan Dryden GOP (I)     6145     34%
      John C Willman DEM     2977     17%
      Mike Reardon IND     2500     14%
 
State Representative District 35 - 2 elected
Precincts Reporting: 8 of 8 reporting
      Don Kopp GOP (I)     4304     35%
      Blaine Chip Campbell GOP     3378     27%
      Shane Liebig DEM     2537     20%
      Jay Pond DEM     2207     18%
 
Pennington County Commissioner - District 2
Precincts Reporting: 45 of 45 reporting
      Nancy Trautman GOP (I)     3016     57%
      Sharon Green DEM     2238     43%
 
Lead Parking on Main Street
Precincts Reporting: 2 of 2 reporting
      Yes     884     69%
      No     393     31%
 
Bennett County Commissioner At Large - 2 elected
Precincts Reporting: 6 of 6 reporting
      Newton L Cummings DEM (I)     854     50%
      Wayne Bond GOP (I)     597     35%
      Robert L Ceplecha GOP     269     16%
 
Fall River County Coroner
Precincts Reporting: 11 of 11 reporting
      Rebecca Sotherland GOP (I)     2331     71%
      Jeff Shannon IND     954     29%
 
Haakon County Sheriff
Precincts Reporting: 6 of 6 reporting
      Fred Koester GOP     905     84%
      William Morrison IND     173     16%
 
Haakon County States Attorney
Precincts Reporting: 6 of 6 reporting
      Gay Tollefson IND (I)     550     52%
      Ralph A Kemnitz GOP     514     48%
 
Harding County Commissioner - District 2
Precincts Reporting: 8 of 8 reporting
      Deb Brown IND     76     52%
      Rayford J Anderson GOP (I)     71     48%
 
Shannon County Commissioner - District 2
Precincts Reporting: 9 of 9 reporting
      Anna Diaz DEM     566     86%
      Deloris J Hagman GOP (I)     90     14%
 
U.S. House Wyoming
Precincts Reporting: 481 of 481 reporting
      Cynthia Lummis GOP     165773     69%
      Chris Henrichsen DEM     57148     24%
      Richard Brubaker LIB     8398     3%
      Daniel Cummings CST     4939     2%
      Don Wills WYC     3750     2%
 
U.S. Senate Wyoming
Precincts Reporting: 481 of 481 reporting
      John Barrasso GOP     184531     76%
      Tim Chesnut DEM     52596     22%
      Joel Otto WYC     6138     3%
 
Wyoming Amendment A Health Services Rights
Precincts Reporting: 481 of 481 reporting
      Yes     181313     77%
      No     54206     23%
 
Wyoming Amendment B Fish/Hunt/Trap Preservation
Precincts Reporting: 481 of 481 reporting
      Yes     211526     89%
      No     25521     11%
 
Wyoming Amendment C District Court Authority
Precincts Reporting: 481 of 481 reporting
      Yes     122183     55%
      No     101144     45%
 
WY State Senate District 24 - Gillette
Precincts Reporting: 15 of 15 reporting
      Michael Von Flatern GOP     5853     84%
      Bradley Kramer WYC     1112     16%
 
Campbell County Commission
      Mark A. Christensen     11073     53%
      Garry G. Becker     9792     47%
 
Campbell County School Trustee
      David R. Fall (I)     9884     24%
      Linda S. Jennings (I)     8793     21%
      Lisa Durgin (I)     8560     20%
      Deb Hepp (I)     8107     19%
      John Pettyjohn     6712     16%
 
Gillette City Council Ward 1
      Kevin McGrath (I)     1918     67%
      Don Elder     954     33%
 
Gillette City Council Ward 2
      Forrest Rothleutner     1453     53%
      Billy Montgomery     1267     47%
 
Gillette City Council Ward 3
      Ted Jerred (I)     1864     54%
      John Wayne     1592     46%
 
Buffalo, WY City Council
Precincts Reporting: 16 of 16 reporting
      Dave Long     992     30%
      Bill Hawley (I)     882     26%
      Scott Madsen (I)     867     26%
      Logan Nimick     597     18%
 
Johnson County School Trustee - 5 elected
Precincts Reporting: 16 of 16 reporting
      Grace Gosar     2800     22%
      Marcy Schueller (I)     2632     21%
      Debbie Hepp (I)     2598     20%
      Greg Haas     1847     14%
      Linda McNeil Clark     1771     14%
      Kathleen Straight-Bray     1146     9%
 
Weston County School Trustee - 5 elected
      Ronald Mills (I)     117     20%
      John Reisland (I)     103     18%
      Tina Chick     100     18%
      Bob Bonnar (I)     91     16%
      Tom Wright (I)     82     14%
      James Lewis     78     14%
 
Newcastle Mayor
Precincts Reporting: 3 of 3 reporting
      Greogory James (I)     855     64%
      Elijah Schlup     477     36%
 
Newcastle City Council - 3 elected
Precincts Reporting: 3 of 3 reporting
      Todd Quigley (I)     752     22%
      Roger Hespe (I)     697     20%
      Iva Lea Carter (I)     639     19%
      Karl Lacey     545     16%
      Dan Sachs     444     13%
      Scottie Murray     343     10%
 
Upton Town council - 2 elected
      Mark Mitchell     259     31%
      David Watt     218     26%
      Lee Allan McCoy (I)     187     22%
      Lloyd Loberg     174     21%

Powered by WorldNow

518 St. Joseph St.
Rapid City, SD 57701

Telephone: 605.342.2000
Fax: 605.342.7305

Couldn't find what you were looking for?
Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - WorldNow and KOTA. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.